Distrikterne er de centrale politiske og driftsmæssige organer i Danmarks Cykle Union. Distrikterne udpeger bestyrelsen via Repræsentantskabet, afholder cykelløb, udtager distriktshold og har ansvar for dommervogne, licenser, propositioner, tilmelding og tidtagning. 


Distriktsbestyrelsen

 

Willy Frederiksen

Formand

✉  jfformand@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 23 40 62 10

Overordnet ansvarlig for distriktets drift samt ansvar for løb og licenser.

Morten Breiner

Kasserer

✉  jfkasserer@cyklingdanmark.dk 

Ansvarlig for økonomi, distriktsafregning samt start- og præmiepenge.


Lotte Schmidt

Bestyrelsesmedlem og formand for Konkurrenceudvalget J/F

✉  lottevittingschmidt@gmail.com
✆  Mob. +45 22 32 63 34

Søren Boysen

Bestyrelsesmedlem og formand Breddeudvalget J/F

✉  s.boysen@esenet.dk
✆  Mob. +45 61 60 81 06

Michael Lajer

Bestyrelsesmedlem

✉  m.lajer@hotmail.com
✆  Mob. +45 29 88 25 80


Preben Harmsen

Bestyrelsesmedlem

✉  ph121266@icloud.com 
✆  Mob. +45 23 31 72 40

Pelle Clemmensen

Suppleant

✉  pelle.clemmensen@gmail.com
✆  Mob. +45 29 92 90 66

Henrik Kirk

Suppleant

✉  henrikkirk@gmail.com 
✆  Mob. +45 60 68 87 25


Carsten Hjelm

Rytterrepræsentant

✉  c.hjelm@stofanet.dk
✆  Mob. +45 75 53 19 39