Uno-X Cuppen 2021 er netop afsluttet. Herunder finder du resultaterne fra cuppen.

Fra Danmarks Cykle Union og Uno-X skal der lyde en stor tak til alle de mange deltagere, vi havde fornøjelsen af at se på startstregen til Uno-X Cuppen 2021.

Ligeledes et kæmpe tillykke til alle deltagere og hold som har kæmpet uge efter uge om både etapesejre og placeringer i det samlede klassement.

Uno-X Cuppen 2021 blev ligeledes året hvor kvinderne kørte med 4 niveauinddelte kategorier. Tak til alle kvinder som deltog – det er bestemt en succes vi agter at gentage.

Nedenfor kan I se podiet for ryttere og hold i alle 8 kategorier. 

Tak for kampen – vi ses snart igen!

HERRE A:
Individuelt:
1.     Oskar Hvid, FUSION ECT
2.     Aleksej Calmann, FUSION ECT
3.     Lennart Teugels, BZR-SPSD Le Col eSports

Holdkonkurrence:
1.     FUSION ECT
2.     BZR-SPSD Le Col eSports
3.     PO Auto-Ceramicspeed

HERRE B:
Individuelt:
1.     Alexander Wendelbo, KST
2.     Morten Christiansen, DC Cycling
3.     Coco, (intet hold)

Holdkonkurrence:
1.     Køge SportsTerapi
2.     Danish Bike Riders
3.     DC Cycling

HERRE C:
Individuelt:
1.     Anders Leo Jørgensen, (ingen hold)
2.     Mikke Bjerg, DZR
3.     Michael Svendsen, (intet hold)

Holdkonkurrence:
1.     Danish Bike Riders
2.     Danish Zwift Riders
3.     Amager Cykle Ring

HERRE D:
Individuelt:
1.     Peter Nørgaard Rasmussen, GCC
2.     Morten Mikkelsen, DBR
3.     Wouter Pappijn, (intet hold)

Holdkonkurrence:
1.     Stjaer e-Cykling
2.     Danish Bike Riders
3.     Danish Zwift Riders 

DAME A:
Individuelt
1.     Marie-Louise Hartz Krogager, Graspor Velofit
2.     Johanna Koerner, Grasport Velofit
3.     Malin R. Kagstrøm, SZ

Holdkonkurrence:
1.     Graspor Velofit E-Racing
2.     Køge SportsTerapi
3.     Team Swedish Zwifters

DAME B:
Individuelt
1.     Karina Antonsen, PO Auto-Ceramicspeed
2.     Pia Tefke Klein, KST
3.     Sanne Svendsen, DZR

Holdkonkurrence:
1.     Køge SportsTerapi
2.     PO Auto-Ceramicspeed
3.     Danish Zwift Riders

DAME C:
Individuelt
1.     Laura Oline Aalbæk, KST
2.     Dorthe Vinter Petersen, DZR
3.     Jeanette Zefi, (intet hold) 

Holdkonkurrence:
1.     Køge SportsTerapi
2.     Danish Zwift Riders
3.     Danish Bike Riders

DAME D:
Individuelt
1.     Hanne Bendixen, (intet hold)
2.     Ida Strange, KST
3.     Simone Gramsbergen, eCKD

Holdkonkurrence:
1.     eCykle Klub Danmark Zwift Team
2.     Køge SportsTerapi
3.     (intet 3. hold)