2019 blev et forrygende år for de danske U23-herrer med en række imponerende resultater på landevejen, men for cheflandstræner Anders Lund er den største succesparameter dog stadig at fortsætte de seneste års udvikling, hvor de danske talenter formår at tage springet helt ind på den store scene.

2019 har både budt på mange flotte præstationer og en række store resultater for U23-herrerne - VM-guld, EM-guld og EM-sølv i enkeltstart, EM-sølv i linjeløb, sejr i Flandern Rundt og etapesejr i Tour de l’Avenir – og cheflandstræner Anders Lund ser også gode muligheder for danske topresultater i 2020, selvom der er mange nye navne i bruttotruppen: 

”Truppen har uden tvivl kvaliteten til at fortsætte de gode resultater fra tidligere år trods relativt stor udskiftning, og jeg glæder mig både til at følge de nye ryttere, der nu får chancen, og til at følge udviklingen hos de mere etablerede ryttere i truppen,” siger Anders Lund.

Den danske cheflandstræner understreger, at fokus stadig er på at understøtte rytternes udvikling og give dem den erfaring, der skal til for at kunne klare overgangen fra U23 til elite, og derfor er der heller ikke en målsætning i sig selv eksempelvis at vinde Nations’ Cup, selvom sæsonoptakten og -planlægningen følger de seks store cup-løb:

”Holdet mødes for første gang til en weekendsamling sidst i november, og i januar tager hele truppen på træningslejr til Calpe. Vi kommer til at stille op i alle afdelinger af årets Nations’ Cup, hvor første løb er Gent-Wevelgem - målet er at præge og sætte vores aftryk på løbene,” fastslår cheflandstræneren.

Bruttotruppen for det danske U23-herrelandshold i 2020 består af
(bemærk, at det er rytternes 2019-teams, der er angivet):

Andreas Lorentz Kron, Riwal Readynez Cycling Team
Aksel Bech Skot-Hansen, coloQuick Cycling
Jacob Hindsgaul, coloQuick Cycling
Johan Price-Pejtersen, coloQuick Cycling
Morten Hulgaard, coloQuick Cycling
Anthon Charmig, Team AURA Energi-JS.dk
Frederik Irgens Jensen, Team O.B.Wiik - Dan Stillads
Mads Østergaard, Team Herning CK
Mattias Skjelmose Jensen, Team IBT-Ridley Carl Ras Sydkysten Pro Cycling
Frederik Wandahl, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
William Blume Levy, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Joshua Amos Gudnitz, Team ABC Junior
Robin Juel Skivild, Team Mascot Workwear

Landstræner for U19-herrerne på landevej Michael Berling har også udtaget 30 ryttere til sin bruttotrup: 

Adam Holm Jørgensen, Team ABC Junior
Alexander Arnt Hansen, Hillerød CC
Andreas Læssø Unger, CK Aarhus
Carl-Frederik Bévort, ABC
Dennis Lock, Give CK
Emil Als Felberg Hansen, Holbæk Cykelsport
Emil Schandorff Iwersen, Team ABC Junior
Frederik Bjørn Sørensen, CK Aarhus
Frederik Erringsø, Team Herning CK Junior
Gustav Wang, ABC
Jakob Christensen, Team Mascot Workwear
Jeppe Andreasen, Team Vifra Kvickly Odder
Kasper Andersen, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Kasper Due Kaspersen, Team Mascot Workwear
Lucas Schrøder, Køge CR
Lukas Lund Sørensen, CK Aarhus
Mads Emil Dupont Hougaard, Randers CK
Mads Mosevang, Team Herning CK Junior
Mathias Møller Jørgensen, Herning CK
Morten Nørtoft, Give CK
Nikolaj Mengel, Team ABC Junior
Oliver B. Søndergaard, Silkeborg IF
Peter Asbjørn Hansen, Team Herning CK Junior
Philip Mathiesen, ABC
Sebastian Andreasson, Team ABC Junior
Sebastian Roar Iversen, Team Mascot Workwear
Simon Dalby, Holstebro CC
Stian Rosenlund, Team ABC Junior
Tobias Aagaard Hansen, Cycling Odense
Tobias Lund Andresen, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior