58 ryttere står klart til start og første mand triller ned af rampen klokken 14:40
Fra den danske lejr i Brugge meldes ’alt klar’ efter lørdagens recon på TT ruten.
Mikkel Bjerg starter som første dansker klokken 15:04. Asgreen starter klokken 16:01.

Herunder er den samlede startliste:

Start/nr./rytter/nation
1. 14:40:00 66 JURADO LOPEZ Christofer PAN
2. 14:41:30 64 SOBRERO Matteo ITA
3. 14:43:00 63 JAWAID Ali PAK
4. 14:44:30 60 SUNNATOV Akramjon UZB
5. 14:46:00 59 LASINIS Venantas LTU
6. 14:47:30 58 GRUZDEV Dmitriy KAZ
7. 14:49:00 57 CHRISTIE Marcus IRL
8. 14:50:30 56 HAILU Hailemelekot ETH
9. 14:52:00 55 TCHAMBAZ Lotfi ALG
10. 14:53:30 54 DE BOD Stefan RSA
11. 14:55:00 53 BIGHAM Daniel GBR
12. 14:56:30 51 WALSCHEID Maximilian Richard GER
13. 14:58:00 50 MCNULTY Brandon USA
14. 14:59:30 49 REIS Rafael POR
15. 15:01:00 48 TRATNIK Jan SLO
16. 15:02:30 47 THOMAS Benjamin FRA
17. 15:04:00 46 BJERG Mikkel DEN
18. 15:05:30 45 BISSEGGER Stefan SUI
19. 15:07:00 44 EVENEPOEL Remco BEL
20. 15:08:30 43 AFFINI Edoardo ITA
21. 15:10:00 41 AMJAD Khalil PAK
22. 15:11:30 40 SYMONDS Christopher GHA
23. 15:13:00 38 MILTIADIS Andreas CYP
24. 15:14:30 42 JASER Nazir SYR
25. 15:16:00 37 ALKHATER Fadhel QAT
26. 15:17:30 35 AGUSTSSON Runar Orn ISL
27. 15:19:00 34 KHALMURATOV Muradjan UZB
28. 15:20:30 33 GYUROV Spas BUL
29. 15:22:00 32 ILIC Ognjen SRB
30. 15:23:30 31 SIRIRONNACHAI Sarawut THA
31. 15:25:00 29 PEAK Barnabas HUN
32. 15:26:30 28 KONONENKO Mykhaylo UKR
33. 15:28:00 27 KUBA Ronald SVK
34. 15:29:30 26 FOMINYKH Daniil KAZ
35. 15:31:00 25 MULLEN Ryan IRL
36. 15:32:30 24 RITZINGER Felix AUT
37. 15:34:00 23 ARCHIBOLD CASTILLO Franklin PAN
38. 15:35:30 22 GRMAY Tsgabu Gebremaryam ETH
39. 15:37:00 20 GIBBONS Ryan RSA
40. 15:38:30 19 SCULLY Tom NZL
41. 15:40:00 18 RIKUNOV Petr RCF
42. 15:41:30 17 RODRIGUEZ CANO Carlos ESP
43. 15:43:00 16 VAN EMDEN Jos NED
44. 15:44:30 15 HAYTER Ethan GBR
45. 15:46:00 14 CERNY Josef CZE
46. 15:47:30 13 HOULE Hugo CAN
47. 15:49:00 12 LEKNESSUND Andreas NOR
48. 15:50:30 11 MARTIN Tony GER
49. 15:52:00 10 CRADDOCK Lawson USA
50. 15:53:30 9 OLIVEIRA Nelson POR
51. 15:55:00 8 URAN Rigoberto COL
52. 15:56:30 7 KWIATKOWSKI Michal POL
53. 15:58:00 6 POGACAR Tadej SLO
54. 15:59:30 5 CAVAGNA Remi FRA
55. 16:01:00 4 ASGREEN Kasper DEN
56. 16:02:30 3 KUENG Stefan SUI
57. 16:04:00 2 VAN AERT Wout BEL
58. 16:05:30 1 GANNA Filippo ITA