Bestyrelsen består af en formand, en næstformand, fire bestyrelsesmedlemmer og to suppleanter.

Bestyrelsen ansætter direktøren, der i det daglige er ansvarlig for økonomi, udvikling, personale og ledelse.

Bestyrelsen er officielle repræsentanter ved fx danske mesterskaber, godkender danske rekorder og vedtager regelændringer o.lign.

Hvert bestyrelsesmedlem er kontaktperson til DCU's udvalg. Under hvert bestyrelsesmedlem kan man se hvilke udvalg vedkommende er kontaktperson for.


Bestyrelsen


Henrik Jess Jensen

Formand

✉  henrik.jess.jensen@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 25 20 23 70

Palle Larsen

Næstformand

✉  palle.larsen@cyklingdanmark.dk 

✆  Mob. +45 93 99 36 16

Kontaktperson for:
Landevejsudvalget
Kommissærudvalget 

 

 

 

Jakob Knudsen

Bestyrelsesmedlem

✉  jakob.knudsen@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 61 10 93 29

Kontaktperson for:
Baneudvalget 

Jens Albagaard

Bestyrelsesmedlem

✉  jens.albagaard@cyklingdanmark.dk 

✆  Mob. +45 26 81 96 96

Kontaktperson for:
MTB udvalget
Spor- og Naturudvalget
e-cykling udvalget

Hanne Blume

Bestyrelsesmedlem

✉  blume1909@live.dk  

✆  Mob. +45 40 21 31 85

Kontaktperson for:
Masterudvalget 

 

 

 

Jens Panum Have

Bestyrelsesmedlem

✉  jens.panum.have@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 93 86 33 70

Kontaktperson for:
Pige- & Kvinde udvalget
Crossudvalget
Trialudvalget 

 

 

 

Pelle Clemmensen

1. suppleant

✉  pelle.clemmensen@cyklingdanmark.dk

✆  +45 29 92 90 66 

Kontaktperson for:
B&U udvalget
Breddeudvalget 

 

 

Mette Wandahl

2. suppleant

✉  mawandahl@gmail.com

✆   +45 22 30 19 68

Kontaktperson for:
BMX-udvalget