Bestyrelsen består af en formand, en næstformand, fire bestyrelsesmedlemmer og to suppleanter.

Bestyrelsen ansætter direktøren, der i det daglige er ansvarlig for økonomien.

Bestyrelsen er officielle repræsentanter ved fx danske mesterskaber, godkender danske rekorder og vedtager regelændringer o.lign.


Bestyrelsen


Henrik Jess Jensen

Formand

✉  henrik.jess.jensen@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 25 20 23 70

Palle Larsen

Næstformand

✉  palle.larsen@cyklingdanmark.dk 

✆  Mob. +45 93 99 36 16

Jakob Knudsen

Bestyrelsesmedlem

✉  jakob.knudsen@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 61 10 93 29

Bo Belhage

Bestyrelsesmedlem

✉  bo.belhage@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 20 33 26 14

Hanne Blume

Bestyrelsesmedlem

✉  blume1909@live.dk  

✆  Mob. +45 40 21 31 85

Jens Panum Have

Bestyrelsesmedlem

✉  jens.panum.have@cyklingdanmark.dk  

✆  Mob. +45 93 86 33 70

Pelle Clemmensen

2. suppleant

✉  pelle.clemmensen@cyklingdanmark.dk

✆  Mob. +45 29 92 90 66