Administrationen er støttesekretariat for distrikterne samt for den elitesportslige sektor, der har ansvaret for landsholdsaktiviteter. 

For klub- og medlemsrelaterede henvendelser skal de respektive distrikter kontaktes.


Administrationen

Lars Moss

Kommerciel- & Eventchef 

✉  lars.moss@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 40 30 16 42

Jens Kasler

Eventmanager

✉  jens.kasler@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 30 32 90 79

Frank Hyldgaard

Projektchef PostNord Danmark Rundt

✉  frank.hyldgaard@cyklingdanmark.dk
✆  Mob. +45 30 68 18 20

Julie Kristiansen

Sekretær

✉  julie.kristiansen@cyklingdanmark.dk
✆  Tlf. +45 43 26 28 02

Heidi Jensen

Sekretær 

✉  heidi.jensen@cyklingdanmark.dk 
✆  Tlf. +45 43 26 28 02 

Mads Gerner Pedersen

Projektleder, Tour de Storebælt i samarbejde med DGI og DIF

✉  mads.gerner.pedersen@cyklingdanmark.dk

 

 


Den sportslige sektor

Anders Lund

Cheflandstræner, elite/U23-herrer landevej 

✉  anders.lund@cyklingdanmark.dk

Tayeb Braikia

Landstræner, kvinder landevej 

✉  tayeb.braikia@cyklingdanmark.dk

Michael Berling

Landstræner, U19-herrer landevej

✉  michael.berling@cyklingdanmark.dk 

Martin Lollesgaard

Assisterende landstræner, bane

✉  martin.lollesgaard@cyklingdanmark.dk

Mads Bødker

Landstræner, MTB

✉  mads.boedker@cyklingdanmark.dk 

Niklas Laustsen

Ungdomslandstræner, BMX 

✉  niklas.laustsen@cyklingdanmark.dk 


Udviklingsafdelingen

Kristoffer G. Nielsen

Udviklingskonsulent, Børn og unge

✉  kristoffer.nielsen@cyklingdanmark.dk  
✆  Mob. +45 28 59 49 23