Administrationen er støttesekretariat for distrikterne samt for den elitesportslige sektor, der har ansvaret for landsholdsaktiviteter. 

For klub- og medlemsrelaterede henvendelser skal de respektive distrikter kontaktes.


Administrationen

Jens-Erik Majlund

Direktør

✉  jens.erik.majlund@cyklingdanmark.dk
✆  Mob. +45 21 45 58 29

Lars Moss

Kommerciel chef

✉  lars.moss@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 40 30 16 42

Morten Anderson

Kommunikationschef

✉  morten.anderson@cyklingdanmark.dk
✆  Mob. +45 31 31 90 33

Jesper Worre

Løbsdirektør PostNord Danmark Rundt

✉  jesper.worre@cyklingdanmark.dk 

Jens Kasler

Eventmanager

✉  jens.kasler@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 30 32 90 79

Maria Irming Pedersen

Sekretær - sportslig sektor, teams & UCI/UEC

✉  maria.irming@cyklingdanmark.dk 
✆  Tlf. +45 43 26 28 02 / + 45 31 32 40 26

Julie Kristiansen

Kontorassistent

✉  julie.kristiansen@cyklingdanmark.dk
✆  Tlf. +45 43 26 28 02


Den sportslige sektor

Anders Lund

Cheflandstræner, elite/U23-herrer landevej 

✉  anders.lund@cyklingdanmark.dk

Michael Berling

Landstræner, U19-herrer landevej

✉  michael.berling@cyklingdanmark.dk 

Martin Lollesgaard

Assisterende landstræner, bane

✉  martin.lollesgaard@cyklingdanmark.dk

Mads Bødker

Landstræner, MTB

✉  mads.boedker@cyklingdanmark.dk 

Bejamin Justesen

Landstræner, cyklecross

✉  benjamin.justesen@cyklingdanmark.dk 

Niklas Laustsen

Ungdomslandstræner, BMX 

✉  niklas.laustsen@cyklingdanmark.dk 

Mads Severinsen

Chefmekaniker

✉  mads.severinsen@cyklingdanmark.dk  


Udviklingsafdelingen

Martin Wang Hjørngaard

Udviklingskonsulent, Bevæg dig for livet

✉  martin.hjorngaard@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 50 51 07 17

Niels Lund

Udviklingskonsulent, Bevæg dig for livet

✉  niels.lund@cyklingdanmark.dk 
✆  Mob. +45 42 17 80 75

Kristoffer G. Nielsen

Udviklingskonsulent, Børn og unge

✉  kristoffer.nielsen@cyklingdanmark.dk  
✆  Mob. +45 28 59 49 23

Christoffer Riis Svendsen

Udviklingskonsulent, OnTrail

✉  christoffer.svendsen@cyklingdanmark.dk
✆  Mob. +45 26 17 17 22